Sixtynine Records & Coffee Mug Booking presentá: Punk Rock Picnic @ МКЦ!

Програма:

18:00 – 21:00 (плато МКЦ)
– Дистро/merchandise штандови: Sixtynine Records (www.sixtyninerecords.org), Gorilla 92 (www.facebook.com/gorilla92rec), Isnogood (www.facebook.com/pages/Isnogood/222860204580791) + други (TBA!)
– Punk Rawk/Ska/Reggae DJ set: Fitz aka Feetz vs. Stefan Rajhl
– Acoustic set: хМАРКОх
– Други активности (ќе бидат дополително објавени!)

21:00 – 01:30 (бифе Фросина, МКЦ)
– Noviot Pochetok (MK)
– Despite Everything (GR)
– 10 To Go (GR)
– SEEHEARSPEAK (SLO)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

• Noviot Pochetok се добро познати на домашната панкрок публика. За потсетување, бендот постои од 2002та, зад себе има 3 албуми како и 3 поголеми турнеи во последните неколку години од кои две се Европски. Последен пат пред скопската публика настапија на второто издание на “Земјотрес”. Оваа есен ќе го снимаат новиот албум.
Web: http://www.noviotpochetok.com/
Facebook: https://www.facebook.com/noviotpochetok
Youtube: https://www.youtube.com/user/noviotpochetok
Bandcamp: http://noviotpochetok.bandcamp.com/

• Despite Everything (Athens, Greece) се четири момци од Атина кои ја делат страста за свирење панк-рок, долгите вожњи и неудобни ноќевања низ светот. До сега имаат издадено два 7”, 10” сплит со INxSANE, и 7” сплит со Unfun, а “The Dawn Chorus” минатото лето го промовираа и во Скопје. Имаат отсвирено многу концерти низ Европа и Америка, а сепак ги застануваат скоро на секоја граница. *За љубители на Hot Water Music, Propagandhi, Against Me!
Music: http://thedawnchorus.net/ (free downloads)
Facebook: http://www.facebook.com/despiteeverythingmusic
Youtube: https://www.youtube.com/user/despitethethunder

• SEEHEARSPEAK (Slovenia) е post hardcore проект на Дарио (ex INxSANE) со панк рок позадина и diy етика. Приказна полна со емоции и пријатни чувства, меланхолична музика која пренесува горчлива порака. Овој февруари беа заедно со Real Life Version на нивната прва Европска турнеја.
»We are amazed by what we SEE
We learn from what we HEAR
And from experience we SPEAK«
Bandcamp: http://seehearspeak.bandcamp.com/ (free downloads)
Facebook: http://www.facebook.com/pages/SEEHEARSPEAK/213663625482441

• 10 To Go (Larissa, Greece) се уште едни панк рок момци од Грција, минатиот пат во Скопје ги гледавме како предгрупа на Wilhelm Scream во МКЦ. Зад себе имаат едно EP, а новиот албум ќе го промовираат на оваа турнеја! Reverbnation: http://www.reverbnation.com/10togoband
Facebook: http://www.facebook.com/pages/10togoband
Youtube: https://www.youtube.com/10togoband

• xMAPKOx е соло-проект на Марко Крстевски. Под влијание на направи сам етиката, стрејт еџ филозофијата и фолк-панк музиката реши да ја земе својата гитара и искрено да стои позади секој кажан збор.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Punk Rock Picnic @ MКЦ!
Сабота, 7ми јуни, 2014 // Почеток на настанот: 18:00 Крај: 01:30 // Влез: 150 ден.

Sixtynine Records http://www.sixtyninerecords.org/
Coffee Mug Booking https://www.facebook.com/pages/Coffee-Mug-Booking/401171823352317

Прочитај повеќе

Gipsy Rufina своето трубадурско шоу го почнува во 2004 година ,отварајќи ги концертите на своите пријатели и локални херои. Во 2005 го снима своето прво демо со 4 акустични балади и го започнува своето патешествие. Набрзо во 2007 го издава мини LP-то „Name your Beast“ , а во 2009 преку „Road Sweet Road“ излегува албумот „End of Decade’. Овој кантавтор во 2012 го издава „Space Talking“ кое издание тогаш го промовираше и во Македонија.

Local support: xMAPKOx & Astrolungs

xMAPKOx е соло-проект на Марко Крстевски, кој што на овој настан ќе го промовира своето self-titled EP кое излегува под капата на Горила 92. Под влијание на направи сам етиката, стрејт еџ филозофијата и фолк-панк музиката реши да ја земе својата гитара и искрено да стои позади секој кажан збор.

Astrolungs е уште една нова скопска приказна; мешавина на вселенски и кантрашки мелодии изведени акустично; side-project на Fitz (Noviot Pochetok/Retro Cabaret), Емил Тодоров и Горан Ристевски (Screaming For Change/Smut/Hideout).

Четврток, 8ми мај. Место: (мало) Браво. Влез: 100 ден. Почеток: 21:00

Прочитај повеќе

HARDCORE/PUNK/METAL MASSACRE @ Бифе Фросина, МКЦ!

Настапуваат:
– Real Life Version (SLO)
– Start At Zero (SLO)
– Derrida (FIN)
– Puukotus (FIN)
– Gears (MKD)

Сабота, 26ти април 2014.
Почеток: 21:30 // Крај: 02:00.
Влез: 150 ден! 

=============================================

Real Life Version имаат отсвирено скоро во секоја земја во Европа, па дојде време да допатуваат и на Балканот. Тие веќе ја почнуваат втората европска турнеја годинава. Панк рок момците од Ајдовчина, Словенија ќе го промовираат новиот албум во живо во Скопје. За фанови на In-Sane, Debeli Precjednik, Despite Everything, Noviot Pochetok. Изданија: Resistance from Within (2009), The Sound of Progress (2013)
http://reallifeversion.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/pages/Real-Life-Version/386059855544

Derrida свират метализиран DIY хардкор панк бенд и доаѓаат од Tampere, Финска. Формирани се во 2004 и зад себе имаат неколку 7” и 12” изданија огромен број на настапи низ Европа.
http://derrida.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/pages/Derrida/183907695980

Start at Zero – Релативно нов бенд, постојат 2 години и се “свежа крв” на балканската панк рок сцена, момците годинава ќе настапуваат на Runk Rock Holiday, а последниве месеци го подготвуваат нивниот деби албум, од кој првиот сингл “False Society” е достапен за free download на нивниот bandcamp профил.
http://startatzero.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/startatzeroband

Puukotus се ноиз хардкор панк дуо (тапани и бас) од Kotka, Финска и се формирани во 2011 година. Изданија: Maksimaalinen yliajo E.P. 2013, Puukotus 7” EP 2012.
http://puukotus.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/Puukotus

Gears се локалната подршка од Македонија на овој настан, а се формирани во 2011 година. Со нивниот моќен metalcore во последниве години се издвојуваат од помладата генерација на одлични бендови кои морате внимателно да ги следите. Зад себе имаат едно издание со наслов “The Valley Of Unrest” а во моментов работат на нов материјал.
http://gears-mkd.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/Gears.mkd/info

=============================================

HARDCORE/PUNK/METAL MASSACRE @ Бифе Фросина, МКЦ!

Сабота, 26ти април 2014.
Почеток: 21:30 // Крај: 02:00.
Влез: 150 ден!

Прочитај повеќе

Wasted Youth претставува хардкор панк бенд на начин на кој и треба да биде претставен, политички, со силни левичарски и антифашистички ставови. Доаѓаат од околината на Штутгард, односно од Schwäbisch Gmünd, Германија. Нивниот звук може да се опише како мешавина на хардкор со стрит панк. Започнуваат во 2008 година и од тогаш имаат доста свирено во хардкор/панк/oi сцената во Германија и низ Европа и делеле бина со бендови како Madball, Vitamin X, H20, Agnostic Front, What We Feel, Oppressed, Death Before Dishonor и други познати имиња. Во февруари 2012 свиреа во Скопје како дел од вториот роденден на All Together Distro.

Изданија:
2010 Stay Free CD
2011 Remembering means fighting 7“
2013 Split 7“ w/ the Oppressed
2013 Knights of the Oppressed

Mindless Violence се оформени во септември 2010. Тие се четири млади, гневни и гласни момци комбинирајќи trash со hardcore punk и секогаш го кажуваат тоа што го мислат! Критикувајќи го општеството во своите текстови, имаат намера на луѓето да им го претстават својот подобар и похуман свет. Едни од најјактивните момци на нашава сцена, препознатливи по опасните живи настапи на многу локални свирки и фестивали.

Изданија:
Demo EP
Split w/ Damage 7’’
“Забот на времето” EP – април 2013
http://mindlessviolence.bandcamp.com/

18 АПРИЛ 2014
ГАРАЖА ТАФТАЛИЏЕ 
*подземните гаражи меѓу зградите одма позади Веро/Тафталиџе
ПОЧЕТОК: 19:30H
ВЛЕЗ: 100 ДЕНАРИ

Прочитај повеќе

Традиционален првоаприлски панк рок маскенбал во бифе Фросина, МКЦ

Настапуваат:
Voodoo Healers (GR),
Флукс (МК),
xМАРКОx (MK)
вторник, 01. април 2014, бифе Фросина, МКЦ
почеток: 21:00, влез: 150 денари

VOODOO HEALERS (GR)
Voodoo Healers доаѓаат од Солун, Грција и концертот во Скопје е токму првиот концерт надвор со кој ќе ја започнат нивната 30-дневна европска турнеја. Пичат мајкоебачки рокенрол/punk n’ roll и постојат повеќе од 10 години. За моторџии и фанови на Social Distortion, Ramones, Stooges, Motorhead, Dead Boys
http://www.voodoohealers.com/
http://www.reverbnation.com/voodoohealers
https://www.youtube.com/watch?v=GQWjhVl-Atk

ФЛУКС (MK)
Иако не треба посебна најава, Флукс се бардови на скопскиот панк рок, присутни веќе 20 години на локалната сцена. #флукспанк
http://www.reverbnation.com/fluks

xМАРКОx (MK)
Марко Крстевски е DIY, SxE, folk панкер. Попознат како Омо, тој е дел од бендовите Mindless Violence и Shoen. Ова ќе биде прво негово акустично live соло искуство со публиката. Во моментов спрема и EP.

01. април 2014, бифе Фросина, МКЦ,
почеток: 21:00, Влез: 150 денари

Традиционален првоаприлски панк рок маскенбал во бифе Фросина, МКЦ
www.sixtyninerecords.org

Прочитај повеќе

Прочитај повеќе

Прочитај повеќе

Прочитај повеќе

Оваа сабота, 1-ви февруари, во Младинскиот Културен Центар се случува второто издание на фестивалот за независна музика наречен “Земјотрес”.

Годинава, здружени се 9 независни издавачи (PMG Recordings, Направи Заедно, Sixtynine Records, Кран Рекордс, E Go East Records, 22 Records, Green Hill Records, Gorilla 92, Шарла) a поделени во три стејџа ќе настапат: A Venus Fly Trap, Bernays Propaganda, Canon, Dok7 (Србија), Демек, Душко Јаневски, Funk Shui, Galatheia, Gears, La Colonie Volvox, Leitmotif, Мирко Попов, Nerd Arena Crew, Noviot Pochetok, PMG Kolektiv, Роботек, Shoen., Spank, TV Rage и VVhile (Србија). Повторно, освен музичката програма, во холот на МКЦ ќе бидат поставени и изданијата на издавачите како и промотивните материјали на бендовите.

Влезот ќе биде отворен во 19:00 часот, а настанот ќе започне точно во 20:00 часот.

Распоред на настапите:

Бифе Фросина
20:00 – 20:20 Leitmotif
21:10 – 21:30 Tv Rage
22:20 – 22:40 Funk Shui
23:10 – 23:40 Spank (Промоција на албум)
00:10 – 00:30 Shoen
01:00 – 01:20 Gears
01:50 – 02:20 Dok7 (RS)

Денсинг сала
20:40 – 21:10 Canon
21:50 – 22:20 La Colonie Volvox
22:40 – 23:10 VVhile (RS)
23:40 – 00:10 Bernays Propaganda
00:30 – 01:00 PMG Kolektiv
01:20 – 01:50 Noviot Pochetok
02:20 – 02:50 A Venus Fly Trap

Techno stage
20:20 – 20:40 Nerd Arena Crew
21:30 – 21:50 Демек
21:50 – 04:00 Мирко Попов / Душко Јаневски / Роботек / Galatheia

Воедно, од името на Sixtynine Records ве известуваме дека на овогодинешниот Земјотрес се случува и промоција на новиот албум на Spank. “One Step Ahead” ќе се продава промотивно по цена од 100 денари. Прочитајте повеќе информации за Spankовде.

Земјотрес 2
Фестивал на независна музика
сабота, 1 февруари 2014, влез: 19:00, почеток: 20:00
Младински Културен Центар
100 денари
Event

Линкови:
www.fb.com/zemjotresfest
@zemjotresfest #zemjotresfest

PMG RECORDINGS // www.pmgrecordings.com
НАПРАВИ ЗАЕДНО // www.napravizaedno.com
SIXTYNINE RECORDS // www.sixtyninerecords.org
KRAN RECORDS // www.kranrecords.bandcamp.com
E GO EAST RECORDS // www.egoeast.mk
22 RECORDS // www.soundcloud.com/22-records
GREEN HILL RECORDS // www.greenhillrecords.bandcamp.com 
GORILLA 92 // www.gorilla92.blogspot.com 
ШАРЛА // www.fb.com/Sharla.club

СЕ ГЛЕДАМЕ ВО МКЦ!!!

Прочитај повеќе

Слушнете го вчерашното интервју за Skrobler со Fitz и Fat Cacko во целост:

Skrobler S03E04 by Radio Mof Music on Mixcloud

Прочитај повеќе

Dennis Dirkzwager од холандскиот фанзин Some Will Never Know Zine му даде 8,5 од 10 на албумот “Melancholic Machine” од Noviot Pochetok! Рецензијата е на линкот:

Прочитај повеќе

“Бендовите треба да научат да бидат и публика”
Филип Тасевски – Fitz во денешното издание на весникот Нова Македонија:

Прочитај повеќе

Noviot Pochetok се дел од интернационалната компилација “Rock Star Santa Vol. 3″

Facebook link: https://www.facebook.com/Rockstarsanta

Soundcloud link: https://soundcloud.com/somosrockstarsanta/sets/rock-star-santa-vol-3

Прочитај повеќе

Spank e панк рок бенд од Битола, формиран во 2007 година. Зад себе имаат еден самоиздаден албум со наслов “Choose Your Side”, и настапи меѓу кои Winner Fest (Loser Fest), Bitola Open City и Kumanovo Streets Fest. По 3-годинишна пауза и измени во составот, во 2013 влегуваат во студио и го снимаат нивното ново издание “One Step Ahead”, кое излегува под етикетата на Sixtynine Records на 1ви февруари, во склоп на овогодинешното издание на фестивалот Земјотрес. Албумот содржи 9 песни и е снимен и работен во “Ателје Студио” од страна на Даниел Митревски. Тие штотуку го објавија нивниот прв сингл од албумот, а воедно и прв видео запис воопшто, за песната “Во овој свет” па проверете го овде:

Моменталната постава е следна:
Мирче Пејковски – вокал и бас
Владко Симоновски – гитара и вокал
Иле Лулевски – тапани

http://spank-music.com/

Прочитај повеќе

Прочитај повеќе

Прочитај повеќе

И официјално, Spank се придружуваат на Sixtynine Records со нивниот нов, втор по ред албум. Добредојдовте!:) Очекувајте повеќе детали наскоро. Лонг лив Битола Панк Рок!

Прочитај повеќе

Noviot Pochetok на својата Европска турнеја поделија 50 копии од новата компилација на Sixtynine Records – V.A Dangerous Melodies From Macedonia (Vol. 1). Имено, се работи за 19-те моментално “најопасни” мелодии од Македонија! Сега истата компилација е бесплатно достапна и во дигитален формат! Преземете ја на следниот линк:

Уживајте во 19 опасни мелодии од Македонија!

Прочитај повеќе

FB Event: https://www.facebook.com/events/551167641591281/

Official Trailer:

Прочитај повеќе

Прочитај повеќе